Aktualności

21.04.2016r.

Filmy i scenariusze

Gala podsumowująca projekt już za nami! Efektem pracy grup uczniów oraz nauczycieli z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych, które uczestniczyły w naszym projekcie jest dziewięć filmów dokumentalnych poświęconych mniejszościom narodowym zamieszkującym Trójmiasto wraz ze scenariuszami zajęć lekcyjnych.
Materiały, które stworzyli mogą być wykorzystane na lekcjach języka polskiego, historii, WOS-u lub podczas godzin wychowawczych.
Można je bezpłatnie pobierać tutaj.

 

17.04.2016r.

Piszą o nas!

Gościem naszej Gali w Gdyńskiej Szkole Filmowej była dziennikarka Gazety Wyborczej pani Aleksandra Kozłowska. Oto jej relacja:

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,19914126,zakonczyl-sie-projekt-opowiedz-ich-historie-wielokulturowy.html

 

15.04.2016r.

Gala podsumowująca w Gdyńskiej Szkole Filmowej

W środę 13 kwietnia 2016r. w sali kinowej Warszawa w Gdyńskiej Szkole Filmowej odbyła się uroczysta Gala podsumowująca nasze projektowe przedsięwzięcia. Imprezę poprowadził pan Krzysztof Skiba. Zgromadzonej publiczności pokazaliśmy wszystkie filmy dokumentalne zrealizowane przez uczniów uczestniczących w projekcie. Dwa spośród nich uzyskały wyróżnienia: „Cygańska bajka”, której twórcami są uczniowie V LO w Gdańsku oraz „Szabat Szalom” przygotowany przez grupę z III LO w Gdańsku. Wszyscy uczestnicy projektu oraz opiekunowie grup otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz upominki książkowe. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.

 

22.03.2016r.

Kaszubi w GLA

W ramach realizacji projektu „Opowiedz ich historie-Wielokulturowy Gdańsk” uczniowie Gdańskiego Liceum Autonomicznego wraz z opiekunem panem Arkiem Drewą  wzięli udział w wyjątkowych lekcjach tańców kaszubskich. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.

 

 

22.03.2016r.

zaproszenie

Gala podsumowująca

Wszystkich uczestników projektu wraz z opiekunami serdecznie zapraszamy na uroczystą Galę podsumowującą wszystkie nasze działania. Odbędzie się 13 kwietnia 2016 w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Rozpoczynamy o godz. 10.30. W programie m.in. pokazy filmów stworzonych przez nasze grupy projektowe. Serdecznie zapraszamy!

 

14.03.2016r.

Co wiemy o Litwinach?

Uczestnicy projektu z Sopockiego Autonomicznego Liceum postanowili sprawdzić, co wiedzą o mniejszościach narodowych, a w szczególności o Litwinach, licealiści i gimnazjaliści z Sopockich Szkół Autonomicznych. Wraz z panią Jolantą Gadomską, polonistką koordynującą projekt w SAL, zorganizowali cykl wywiadów, w których padły następujące pytania:

1. Co to jest mniejszość narodowa?

2. Czy w Gdańsku są mniejszości narodowe?

3. Czy miałeś kontakt z mniejszościami narodowymi?

4. Czy spotkałeś się ze śladami kultury litewskiej w Gdańsku?

5. Czy znasz jakiś sławnych Litwinów?

6. Co łączyło Polaków z Litwinami?

7. Jaką religię wyznają Litwini?

8. Jakie znasz potrawy litewskie?

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, efektu tych rozmów.

07.03.2016r.

Panel w XV LO

3 marca 2016r. w XV Liceum Ogólnokształcącym odbył się panel dyskusyjny: „Znaki wielokulturowości – Białorusini w Gdańsku”. Spotkanie zorganizowali uczniowie z klasy II c (Natalia Małagodzka, Patrycja Pior, Sara Zalesińska, Sebastian Kulik) i uczeń z klasy I g (Krzysztof Polejowski) biorący udział od czerwca 2015 r. w projekcie „Opowiedz ich historię–wielokulturowy Gdańsk” realizowanym przez Gdańską Fundację Oświatową w ramach programu Obywatele dla Demokracji pod opieką pani Beaty Rogozińskiej. W przygotowaniach do panelu pomagali członkowie Koła Myśli Obywatelskiej „Orzeł”, pod opieką pani Magdaleny Mikułko.

Rozmówcami byli: pani profesor Helena Głogowska, prezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka” w Gdańsku, nauczyciel akademicki, w polu zainteresowań badawczych pani profesor znajdują się problemy narodowościowe i etniczne, jest autorką licznych artykułów i publikacji książkowych, między innymi książki „Białorusini na Wybrzeżu Gdańskim”, współpracuje z białoruskim miesięcznikiem społeczno – kulturalnym „Czasopis”, jest konsultantką filmów : dokumentalnego: „Orsza nie jest gorsza” i fabularnego „Žyvie Biełaruś”; Nadzieja Viarbouskaja, imigrantka z Mińska, absolwentka wydziału kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego; Łukasz Dziekuć – Malej, student wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego i prawnuk zasłużonego działacza białoruskiego Łukasza Dziekuć – Maleja.

Spotkanie poprowadziła Sara Zalesińska , która zadała pytania w imieniu uczestników projektu dotyczące idei wielokulturowości, w drugiej części członkowie KMO „Orzeł” poruszyli trudne tematy związane z relacjami polsko – białoruskimi w kontekście świętowanego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i sytuacją kultury białoruskiej w państwie politycznie zależnym od Rosji.

Tutaj fotorelacja z tego wydarzenia.

Pani Beacie Rogozińskiej oraz jej podopiecznym gratulujemy pomysłu spotkania i znakomitej organizacji. Dziękujemy za zaproszenie!

 

29.02.2016r.

„Znaki wielokulturowości – Białorusini w Gdańsku”

Już w najbliższą środę, 3 marca, w XV LO odbędzie się panel dyskusyjny „Znaki wielokulturowości – Białorusini w Gdańsku”. W panelu wezmą udział:
dr Helena Glogowska – prezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka” w Gdańsku
Nadzieja Wiarobouskaja- Białrusinka urodzona w Mińsku, studentka kulturoznawstwa na UG
Łukasz Dziekuć-Malej – student prawa UG, prawnuk Łukasza Dziekuć-Maleja.

Zapraszamy!

 

25.01.2016r.

Warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej

W dniach 21-23 stycznia 2016 wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w  spotkaniach o charakterze warsztatowym oraz wykładowym przygotowanych specjalnie dla nas przez pracowników Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.

 

11.01.2016r.

Film iBedekera

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego dla nas przez serwis informacyjno-turystyczny iBedeker. Jest relacją ze spacerów śladami mniejszości zamieszkujących Gdańsk dawniej i dziś,w których wzięły udział wszystkie grupy szkolne uczestniczące w naszym projekcie. Bardzo dziękujemy pani Ewie Kowalskiej z iBedekera za przygotowanie tego materiału.


09.12.2015r.

Ludzka Biblioteka

W środę, 9 grudnia zaprosiliśmy uczestników i uczestniczki naszego projektu do udziału w wyjątkowym spotkaniu.

Ludzka biblioteka to projekt edukacyjny polegający na możliwości poznania w rozmowie mieszkańców i mieszkanek Gdańska reprezentujących grupy mniejszości etnicznych i narodowych.
Projekt ma konwencję biblioteki, w której „książkami” są osoby. „Czytelnicy” i „czytelniczki” mogą je „wypożyczyć” i porozmawiać z nimi. Nad całością wydarzenia czuwają „bibliotekarze i „bibliotekarki”.Ludzka biblioteka jest inspirowana projektem edukacyjnym Żywa Biblioteka.

Autorami pomysłu Żywej Biblioteki jest organizacji „Stop Przemocy” z Danii, która w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie.

Od 2003 roku żywa biblioteka wykorzystywana jest przez program Rady Europy w ramach edukacji na temat praw człowieka.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli:

1. Eugenia Grodnicka – Książka na temat Rosjan i Rosjanek w Gdańsku

Urodziłam się w 1946 (właściwie w 1945) w Komsomolsku (czytaj: GUŁAG w pos. Mirnym). Od 1947 zamieszkałam na Krymie w Symferopolu, gdzie ukończyłam szkołę i zaczęłam studia wieczorowe na Politechnice, jednocześnie pracując. W 1970 r. wyszłam za mąż za Mikołaja Łopatko, obywatela Polski i w 1971 roku przyjechałam do Polski do Gdańska. W 1975 ukończyłam Wyższe Studia Zawodowe przy Uniwersytecie Gdańskim, a w 1980 ukończyłam Studia Magisterskie przy UG. Od 1979 r. do 2006 r. pracowałam w różnych typach szkół jako nauczyciel języka rosyjskiego. Od 2006 r. jestem na emeryturze. Dokonania: w  latach 2011 i 2014 współpracowałam jako researcherka ze Stanisławem Danielewiczem, autorem 2 książek „Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie w 1945-2011” i „Jazzowisko Trójmiasta. Czwarta zmiana.”

2.  Vilija Tulickaite – Książka na temat Litwinów i Litwinek w Gdańsku

Urodziłam się w 1983 roku w Wilnie, tam też ukończyłam polską szkołę im. Adama Mickiewicza. W Wilnie działałam społecznie w środowisku polskim i litewskim. Otworzyłam swoje dwie indywidualne wystawy prac malarskich. W 2002 roku rozpoczęłam studia na Uniwersytecie Gdańskim kontynuując swoją działalność społeczną, teraz już w Gdańsku. Brałam udział w organizacji wielu wystaw przy współpracy z Gdańską Galerią Fotografii. Od wielu lat zajmuję się też tłumaczeniami – znam biegle jęz. litewski i rosyjski. W latach 2013-2014 gościnnie brałam udział we współtworzeniu płyty „Więzień Miłości” zespołu Lipi & Czemuś, Wraz z zespołem koncertowałam na Festiwalu Fląder, w Radiu Gdańsk, Teatrze w Oknie i NCK-u. Od 2004 roku aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział Pomorski. Organizuję projekty i imprezy związane z Towarzystwem. Po wielu latach ciężkiej pracy, wraz z pomysłodawczynią i koordynatorką Panią Bożeną Kisiel – prezes TMWiZW, w 2013 roku stworzyłam Cyfrowe Archiwum Pomorskich Kresowiaków (www.capk.pl). Archiwum zawiera profile osób, którzy po 1945 roku opuścili swoje domy i wyruszyli w drogę z Dawnych Kresów Wschodnich Polski do Gdańska. W 2014 roku, za zasługi w dziedzinie Kultury, otrzymałam Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Obecnie pracuję w firmie informatycznej i jestem kuratorem Cyfrowego Archiwum Pomorskich Kresowiaków.

3. Sviatlana Pankavec – Książka na temat Białorusinów i Białorusinek w Gdańsku

Urodziłam się w 1987 w środkowej części Białorusi, niedaleko miasta Borisów. W latach 2005-2007 uczyłam się w Mińsku, gdzie równolegle zajmowałam się działalnością polityczną i socjalną. Z tego powodu musiałam kontynuować studia za granicą. Jestem stypendystką programu Rządu Polskiego im. K. Kalinowskiego. Obecnie jestem doktorantką wydziału Chemii UG i zajmuję się działalnością naukową.

4. Paulina Korolowa – Książka na temat Ukraińców i Ukrainek w Gdańsku

Urodziłam się na Ukrainie w miejscowości Łuck na Wołyniu. Ukończyłam szkołę w rodzinnym mieście w 2012 r. Podczas nauki w szkole byłam członkinią zespołu Wołyńskie Słowiki przy Towarzystwie kultury polskiej im. Tadeusza Kściuszki w Łucku, dzięki czemu często wyjezdzałam do Polski. Zespół pomógł mi dowiedzieć się więcej o kulturze i tradycjach Polaków, zwiedzić wiele miast. Po ukończeniu liceum wyjechałam na studia do Gdańska. Studiowałam w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Uczelnię ukończyłam w roku 2015. Podczas studiów rozpoczęłam pracę w Hotelu Królewskim jako kelnerka. Obecnie pracuję w francuskiej restauracji przy Hotelu Radisson Blu w Gdańsku jako kelnerka.W roku 2015 rozpoczęłam studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim – wydział zarządzania w Sopocie na kierunku Menedżer.

 5. Michał Rucki – Książka na temat Żydów i Żydówek w Gdańsku

Urodziłem się w 1966 roku w Gdańsku. Podstawową edukację rozpocząłem w szkole muzycznej przy ul. Gnilnej, gdzie uczyłem się grać na wiolonczeli. Następnie ukończyłem liceum plastyczne w Gdyni i filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Wykonywałem wiele zawodów, a w 1996 r. zacząłem działalność w odradzającej się Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Od ponad dziesięciu lat pełnię w niej funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu. I od tego też czasu bez reszty poświęciłem się pracy dla społeczności żydowskiej nie tylko w Trójmieście, ale w całym kraju. Oprócz realizowania powinności statutowych Gminy Żydowskiej, do których należy kreowanie żydowskiego życia religijnego, społecznego i socjalnego zajmuję się także, w miarę możliwości, działalnością edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich oraz do studentów

6. Helena Szabanowicz  – Książka na temat Tatarów i Tatarek w Gdańsku

Urodziłam się w 1961roku w Gdańsku. Jestem absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Dziennikarstwa i Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Politologii. W latach 1992-2007 pełniłam funkcję prezes Towarzystwa Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w RP, byłam również nauczycielką religii muzułmańskiej w meczecie gdańskim w latach 2002-2005. W latach 2001 – 2004  z kolei pracowałam jako edukator  miedzykulturowy, międzyreligijny, bylam autorką programów edukacyjnych, kulturalnych, organizowałam ogólnopolskie imprezy kulturalnej m.in. Dni Kultury Muzułmańskiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem działaczką  społeczną, animatorką kulturalną, propagatorką dziedzictwa kulturowego Tatarów Polskich i polskiego islamu.

7. Kamila Goman – Książka na temat Romów i Romek w Gdańsku

Urodziłam się 8 marca 1960r. w Wyszkach na Podlasiu. Do 19 roku życia mieszkałam we wsi Orlanka, na Podlasiu. Z czwórką moich braci chodziłam do szkoły podstawowej w Kotłach, oddalenej o 3 kilometry. Po ukończeniu szkoły podstawowej, udałam się do LO z białoruskim językiem nauczania w Bielku Podlaskim. W czwartej klasie liceum rodzice wydali mnie za mąż. Mój mąż pochodził z Wejherowa, dlatego razem z nim tam zamieszkałam. Od 36 lat mieszkam w Wejherowie. Urodziłam szczecioro dzieci. W 2008 roku pełniąc funkcję Asystentki, ukończyłam liceum i zdałam maturę. Jako asystentka romska pracowałam w Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie do roku 2011. Oprócz tego, zajmowałam się problemami dorosłych Romów. W 2012 roku  otworzyłam włąsną działalność w postaci sklepu z odzieża używaną, którą prowadzę do dziś.

Od września 2014 roku podjęłam pracę w Centrum Wsparcia Migrantów, gdzie pracowałam do listopada 2015 roku. Współpracuję w Stowarzyszeniu Współpracy Kobiet NEWW – Polska w Gdańsku. Dzięki tej pracy mogę dalej szerzyć kulturę romksą poprzez wykłądy w różnych placówkach oświatowych, m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczestniczę też w szkoleniach i warsztatach, które odbywają się w Centrum Solidarności w Gdańsku.

8. Andreas Horstmann – Książka na temat Niemców i Niemek w Gdańsku

Urodziłem się w 1980 roku w Lippstadt w Niemczech. Po maturze w szkole prywatnej „Gymnasium Schloss Overhagen” poszedłem do szkoły narodowej: Bundeswehry. Tam uczyłem się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o życiu, obcokrajowcach i pedagogice. Następnie studiowałem ekonomię i IT na Uniwersytecie Paderborn oraz język angielski i historię. Wszystko okazało się „to zależy” (jak to w humanistyce). Na Erasmusie w Belfaście spotkałem pierwszy raz Polki i zakochałem się od razu. Po pracy w Niemczech jako tutor i w szkole jako nauczyciel języka angielskiego, historii, fizyki i informatyki przyjechałem do Polski. Mieszkam z moją dziewczyną i kotem w Gdyni, uczę języka angielskiego i niemieckiego dzieci oraz dorosłych.

 9. Łukasz Richert – Książka na temat Kaszubów i Kaszubek w Gdańsku

Urodziłem się w 1982 roku w Kołobrzegu. Studiowałem na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Jestem dyrektorem biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i prezesem Fundacji Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Swoją przygodę z działalności na rzecz małej ojczyzny, rozpocząłem na studiach od działalności w Klubie Studenckim Pomorania. Następnie wstąpiłem do stowarzyszenia Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, gdzie po kilku latach aktywnej działalności społecznej prezes organizacji zaproponował mi pracę etatową. Moja działalność na rzecz regionu i kultury kaszubskiej związana jest z angażowaniem się oraz inicjowaniem działań mających na celu promocję i rozwój Kaszub, Kaszubów, kaszubskiej kultury wraz z jedynym językiem regionalnym w Polsce – językiem kaszubskim. Są to działania takie jak: kampanie społeczne, konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wymiany kulturowe, szkolenia, konferencje, działalność wydawnicza, promocja w mediach i internecie, tworzeniem stron internetowych, organizacja wolontariatu, działania artystyczne. Aby ten szeroki wachlarz działań mógł być realizowany, niezbędne są również odpowiednie finanse. Moim zadaniem jest również poszukiwanie i pozyskiwanie źródeł środków finansowych, partnerów, mecenasów, sponsorów dla prowadzenia działalności statutowej.

Regulamin Ludzkiej Biblioteki tutaj.

[galeria]

 

25.11.2015r.

Panel dyskusyjny

Jedno z ważniejszych wydarzeń realizowanych w ramach naszego projektu już za nami. 23 listopada w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej odbył się panel dyskusyjny „Zalety i wyzwania życia w wielokulturowym społeczeństwie”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. IKM pięknie dziękujemy za udostępnienie przestrzeni a pani Ani Urbańczyk za przygotowanie panelu i jego poprowadzenie.

 

24.11.2015r.

Opowiedz ich historie w Gazecie

Gościem naszego panelu „Zalety i wyzwania życia w wielokulturowym społeczeństwie” była Aleksandra Kozłowska z Gazety Wyborczej.  Jej relację z tego wydarzenia znajdziecie tutaj.

 

04.11.2015r.

Debata

Już 23 listopada o godz. 12.00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku panel dyskusyjny „Zalety i wyzwania życia w wielokulturowym społeczeństwie”. Wszystkich uczestników naszego projektu serdecznie zapraszamy! Zachęcamy do lektury biogramów naszych panelistów.

Piotr Olech – od 2001 do 2014 roku Sekretarz Zarządu oraz Dyrektor Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności, pracownik socjalny (specjalizacja – organizowanie społeczności lokalnych), socjolog, koordynator projektów nakierowanych na społeczną i zawodową reintegrację osób bezdomnych oraz wypracowywanie spójnego modelu polityki społecznej. Były członek grupy roboczej ds. badań oraz członek Rady Administracyjnej Europejskiej Federacji Krajowych Organizacji Pracujących z Bezdomnymi (FEANTSA) wspieranej przez Komisję Europejską. Ekspert i członek grup sterujących wielu europejskich projektów w zakresie polityki społecznej w tym MPHASIS, Housing First Europe, PEER REVIEW. Ekspert w zakresie instrumentów i narzędzi integracji osób wykluczonych społecznie. Szkoleniowiec, autor artykułów i raportów na temat bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego. Koordynator ogólnopolskiego partnerstwa największych polskich organizacji działających w obszarze bezdomności, zawiązanego na potrzeby stworzenia modeli i standardów usług świadczonych w zakresie bezdomności (2009-2014). Lider i koordynator wielu projektów w sferze polityki społecznej. Laureat nagrody Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie pomocy społecznej. Od kwietnia 2015 roku Zastępca Dyrektora ds. integracji społecznej w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

dr Margaret Amaka Ohia – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, specjalistka Krytycznej Analizy Dyskursu. Medioznawczyni. Autorka rozprawy doktorskiej pt. „Przejawy rasizmu w polszczyźnie. Mechanizmy systemowe, tekstowe i dyskursywne”. Trenerka antydyskryminacyjna. Stypendystka Programu Fulbright na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Członkini organizacji SIETAR Polska, Stowarzyszenia na rzecz międzykulturowej edukacji, treningu i badań. Interesuje się szeroko pojętą komunikacją interpersonalną i międzykulturową. Fanka twórczości Chimamandy Ngozi Adichie.

Olesya Malyugina – politolożka,  doktorantka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (temat rozprawy doktorskiej: „Polityka imigracyjna Federacji Rosyjskiej w latach 2002-2012″). Działaczka na rzecz integracji migrantów i migrantek w Polsce. Członkini Stowarzyszenia Homo Faber, pracowniczka Fundacji Inna Przestrzeń. M.in. jest aktywnie zaangażowana w organizację Forów ds. lokalnych polityk migracyjnych i realizację ich rekomendacji oraz akcję „Miasta Otwarte”. Obecnie głównym obszarem działań jest zwalczanie przemocy wobec migrantek.

Aleksandra Kozłowska – dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Interesuje ją tematyka miejska i społeczna, szczególnie wielokulturowość w dzisiejszej Polsce. Pisze m.in. o Romach, imigrantach, obecnie skupia się na uchodźcach i polskich lękach przed przybyszami.

Andrij Fil – Ukrainiec z Polski, przedstawiciel grupy etnicznej bojków. Ukończył europeistykę na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Działa w Związku Ukraińców w Polsce oraz w Związku Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej. Organizator Ukraińskiego Jarmarku w Gdańsku, jednego z większych ukraińskich wydarzeń kulturalnych w Polsce, i letniej szkoły Bojkowsko-Łemkowska Akademia. Współpracuje z Fundacją Edukacja dla Demokracji, Stowarzyszeniem „Ukraiński Dom Narodowy”, Fundacją „Borussia” działającą na rzecz wielokulturowości oraz Stowarzyszeniem „Magurycz” ratującym zapomniane cmentarze różnych wyznań. Tłumacz z języka ukraińskiego. Pracuje nad książką dla dzieci o ciekawych słowach z dialektów, którymi posługują się Ukraińcy w Polsce.

Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka, animatorka kultury i projektów społecznych. W swojej pracy zawodowej i społecznej zajmuje się tematyką mniejszości.

Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego (Willa Decjusza), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji  (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej). Związana z Instytutem Kultury Miejskiej, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

[zaproszenie]

 

28.10.2015r.

Spacer i gra miejska

We wtorek 27 października 2015r. kolejna grupa uczestników naszego projektu wzięła udział w spacerze śladami mniejszości przygotowanym przez iBedeker. Tym razem przedmiotem zainteresowania były kultura ukraińska, litewska, karaimska, rosyjska i białoruska. Oprócz spaceru uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 

21.10.2015r.

Pierwszy spacer

W dniu 20 października 2015r. nauczyciele i uczniowie z III LO, XXIV LO, GLA, IV i V LO wzięli udział w spacerze z przewodnikiem oraz grze miejskiej przygotowanej przez iBedeker. Szukali śladów mniejszości żydowskiej, niemieckiej, kaszubskiej, tatarskiej, romskiej i ormiańskiej. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia. Kolejna grupa ruszy w miasto 26 października.

 

08.10.2015r.

Spacery śladami mniejszości

W październiku poszukujemy śladów gdańskich mniejszości narodowych w naszym mieście. Uczestnicy projektu wezmą udział w grze miejskiej i spacerze przewodnickim. Pierwsza grupa spotka się 20 października – zobaczymy wówczas miejsca związane z kulturą żydowską, niemiecką, kaszubską, tatarską, romską i ormiańską. 27 października natomiast będziemy zajmować się kulturą ukraińską, litewską, karaimską, rosyjską i białoruską. Spacery przygotował dla nas iBedeker .

http://ibedeker.pl/

 

01.10.2015r.

Spotkanie w Gdyńskiej Szkole Filmowej

30 września 2015r. wszyscy uczestnicy naszego projektu wzięli udział w pierwszym spotkaniu poświęconym tworzeniu filmów zorganizowanym w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. Kolejna wizyta w Gdyni już w listopadzie.

 

28.09.2015r.

XII Dni Mniejszości Narodowych

Wszystkich uczestników naszego projektu gorąco zachęcamy do udziału w Biografiach Gdańskich – cyklu spotkań, których jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:
http://kultura.trojmiasto.pl/Biografie-Gdanskie-imp411384.html

 

15.09.2015r.

Kolejne spotkanie za nami!

15 września 2015r.  w siedzibie Gdańskiego Liceum Autonomicznego po raz kolejny spotkaliśmy się z uczestnikami naszego projektu. Tym razem w spotkaniu wzięli udział goście specjalni: autorka książki „Kalejdoskop – Spotkania z mniejszościami narodowymi” pani Anna Sobecka oraz znany gdański fotograf pan Maciej Kosycarz. Uczestnicy mieli okazję do zadawania  pytań poświęconych nie tylko mniejszości, która będzie tematem ich filmów, ale także do wzięcia udziału w dyskusji poświęconej wielokulturowemu charakterowi naszego miasta. Był także czas na podsumowanie dotychczasowo wykonanej pracy oraz przedstawienie kolejnych zadań i wydarzeń z naszego harmonogramu. Opiekunowie grup już otrzymali sprzęt, który zostanie wykorzystany przez grupy uczniów do nakręcenia filmów. Teraz zobaczymy się na warsztatach filmowych w Wyższej Szkole Filmowej w Gdyni już 30 września!

Fotorelacja ze spotkania z panią Anną Sobecką oraz panem Maciejem Kosycarzem tutaj.
26.08.2015r.Wrzesień – spotkania i warsztaty

We wrześniu zaplanowaliśmy dwa spotkania w ramach projektu „Opowiedz ich historię”.
Na pierwsze zapraszamy 15 września o godz. 9.30 do Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Porozmawiamy wtedy z Anną Sobecką – autorką książki „Kalejdoskop – Spotkania z mniejszościami narodowymi” oraz z fotografem i miłośnikiem Gdańska panem Maciejem Kosycarzem.Będzie to też doskonała okazja, żeby uczniowie i uczennice opowiedzieli o tym, co udało im się zrobić podczas wakacji.

Drugie spotkanie odbędzie się 30 września o godz. 10.00 w siedzibie Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Zaplanowaliśmy na ten dzień pierwszy warsztat, który będzie służył ukierunkowaniu pracy uczestników.
Do zobaczenia!

 

23.08.2015r.

Warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej

Na warsztaty filmowe zaprosimy naszych uczestników i uczestniczki do Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Pierwsze spotkanie już 30 września w nowej siedzibie Szkoły.

http://www.gsf.pl/

 

15.07.2015r.

Kosycarz Foto Press

Z wielką radością informujemy, że pan Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska i znany fotografik, zgodził się objąć nasz projekt patronatem honorowym. W ramach tej współpracy uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z panem Maciejem podczas kolejnych warsztatów projektowych już po wakacjach. Szczegóły już wkrótce!

http://kfp.pl/

 

22.06.2015r.

Mniejszość rosyjska

Rosjanie są także przedmiotem naszych projektowych badań i tematem jednego z powstających filmów. Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku wyraziło zgodę na współpracę. Polecamy szczególnie uczniom z Nowego Dworu Gdańskiego , którzy wylosowali tę mniejszość.

http://www.russcentrum.pl/

 

16.06.2015r.

Prezentacja z warsztatów

Tutaj znajdziecie prezentację przygotowaną przez trenerkę równościową panią Anne Urbańczyk, która przeprowadziła warsztaty antydyskryminacyjne dla uczestników projektu.

 

15.06.2015r.

Warsztaty antydyskryminacyjne za nami!

12 i 15 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych prowadzonych przez panią Anię Urbańczyk. Zapraszamy do oglądania zdjęć z tych wydarzeń.

 

12.06.2015r.

Losowanie tematów filmów

Podczas pierwszego spotkania organizacyjnego uczestników naszego projektu drogą losowania przydzieliliśmy mniejszości narodowe do poszczególnych szkół:

Kaszubi – Gdańskie Liceum Autonomiczne
Ukraińcy – IV LO Gdańsk
Niemcy – XXIV LO Gdańsk
Rosjanie – Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim
Białorusini – XV LO Gdańsk
Żydzi – III LO Gdańsk
Litwini – Sopockie Autonomiczne Liceum
Romowie – V LO Gdańsk
Tatarzy – IV LO Gdańsk

Uczniowie otrzymali wykaz lektur na wakacje! Szczegóły bibliografii tutaj.

 

01.06.2015r.

Zaczynamy!

Szkoły, które zakwalifikowały się do udziału w naszym projekcie już otrzymały informację o pierwszych spotkaniach! Odbędą się one w dwóch turach, 12 oraz 15 czerwca 2015r. Zapraszamy wszystkich uczestników wraz z nauczycielami do siedziby Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Na początek proponujemy uczniom warsztaty antydyskryminacyjne, które poprowadzi trenerka równościowa, pani Anna Urbańczyk. Do zobaczenia!

 

06.05.2015r.

Dom Litewski

Kolejny partner w naszym projekcie! Dom Litewski w Sejnach będzie nam towarzyszył w naszych przedsięwzięciach. Zapraszamy do odwiedzenia strony:

http://ltnamai.sejny.pl/dzialalnosc-fundacji

 

06.05.2015r.

logo-zuwp

Gdańscy Ukraińcy

Przedstawiciele kolejnej mniejszości będącej tematem naszego projektu przyjęli zaproszenie do współpracy. Więcej informacji o naszym partnerze znajdziecie na stronach:

www.zup.ukraina.com.pl
 www.tyrsa.pl

Zachęcamy także do śledzenia profilu Domiwka Gdańsku na portalu społecznościowym FB

https://www.facebook.com/groups/181391018713586/?fref=ts

 

30.04.2015r.

Kolejny partner w naszym Projekcie

Z radością donosimy, że Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku będzie z nami współpracować przy realizacji naszego wielokulturowego projektu. Polecamy stronę internetową Gminy.

http://gdansk.jewish.org.pl/

 

24.04.2015r.

Warsztaty antydyskryminacyjne

Zaplanowane dla uczestników projektu warsztaty antydyskryminacyjne poprowadzi pani Anna Urbańczyk. To już 12 oraz 15 czerwca 2015r.

http://www.warsztatyrownosciowe.pl/o-mnie/

 

10.04.2015r.

Wspiera nas Miasto Gdańsk

Informacja o naszym przedsięwzięciu pojawiła się na oficjalnej stronie Miasta Gdańska. Zapraszamy szkoły do rekrutacji!

http://www.gdansk.pl/edukacja_nowy,1004,36533.html

 

08.04.2015r.

Harmonogram

W ramach projektu „Opowiedz ich historię” przewidujemy wiele ciekawych wydarzeń:

- 12 czerwca 2015 – spotkanie organizacyjne połączone z warsztatem antydyskryminacyjnym

- czerwiec – sierpień 2015 – samodzielna praca uczniów: opracowanie materiałów, które uczestnicy otrzymają podczas spotkania organizacyjnego

- wrzesień 2015 – spotkanie organizacyjne i sprawozdanie z pracy wykonanej podczas wakacji

- październik 2015 – wycieczki z iBedekerem i Instytutem Kultury Miejskiej śladami mniejszości narodowych w Gdańsku

- listopad 2015 – panel dyskusyjny na temat obecnej sytuacji mniejszości narodowych w Trójmieście

- grudzień 2015 – Żywa Biblioteka z udziałem osób wywodzących się z mniejszości narodowych

- styczeń, luty 2016 – warsztaty filmowe

- marzec, kwiecień 2016 – samodzielna praca uczestników nad filmami oraz konsultacje z osobami prowadzący warsztaty filmowe

- kwiecień 2016 – gala podsumowująca projekt połączona z pokazem filmów i zdjęć

Ponadto raz w miesiącu będą odbywały się projekcje filmów poruszających tematykę wielokulturowości.

O dokładnych terminach poszczególnych wydarzeń będziemy informować Państwa na bieżąco.

Organizatorzy wypożyczają uczestnikom sprzęt filmowy na czas trwania projektu.

 

08.04.2015r.

W GLA już rozmawiamy o wielokulturowości

Tymczasem w naszej szkole rozmawialiśmy ostatnio o kulturze islamu.

http://bibliotekagsa.blogspot.com/2015/03/zapytaj-imama-po-spotkaniu-z-hanim.html

 

25.03.2015r.

Piszą o nas!

Informacja o projekcie pojawiła się na stronie portalu iBedeker. Zachęcamy do lektury a przyjaciołom z gdańskiego iBdekera dziękujemy za gotowość do współpracy.

http://ibedeker.pl/u-przyjaciol/opowiedz-ich-historie/

 

20.03.2015r.

Ruszamy!

Informacja o rekrutacji elektronicznej do projektu „Opowiedz ich historię – Wielokulturowy Gdańsk” została rozesłana do trójmiejskich liceów. Czekamy na Wasze zgłoszenia!
O projekcie Gdańskiej Fundacji Oświatowej oraz Gdańskiego Liceum Autonomicznego piszą także na stronach Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

http://pomorskie.eu/-/historie-zapisane-na-tasmie-projekt-edukacyjny-dla-szkol

http://www.kuratorium.gda.pl/

 

16.03.2015 r.

Jaka jest nasza historia?

Projekt „Opowiedz ich historię” to pomysł na przypomnienie o tym, że wielokulturowy charakter Gdańska można zauważyć, śledząc historię miasta. Współczesny Gdańsk to miejsce, w którym Polacy stanowią zdecydowaną większość, natomiast obecność mieszkańców pochodzących z mniejszości narodowych to ślad, że historia naszego miasta jest zawiła i wpisują się w nią różne grupy narodowe czy etniczne. To właśnie dzięki przenikaniu tych grup dzisiejszy Gdańsk jest miejscem unikalnym, chętnie odwiedzanym przez turystów i opisywanym w tekstach literackich. Proces ten jednak wiąże się czasem z różnymi trudnościami, których rozwiązanie jest niezbędne, abyśmy mogli się wzajemnie zrozumieć.

Przykładem tych tych trudności są wydarzenia, które w ostatnim czasie miały miejsce w Gdańsku. Jednym z nich było wyrzucenie z działek w Jelitkowie Romów, którzy się tam osiedlili – było wśród nich między innymi pięcioro dzieci, a miejsce, które zajmowali, zostało sprzedane pod budowę nieruchomości. Inne zdarzenia to jawna dyskryminacja Rosjan w niektórych lokalach, gdzie jakiś czas temu można było zauważyć kartki z napisami: „Rosjan nie obsługujemy”, akcja „Nie kupuj kebaba od Araba” oraz dewastacje arabskich barów w Sopocie. Innym przykładem niepokojących zachowań jest rasizm na stadionach przejawiający się między innymi obrzuceniem bananami podczas meczu czarnoskórego piłkarza drużyny Lechii Gdańsk.

Misją Gdańskiej Fundacji Oświatowej jest między innymi kształtowanie wśród młodzieży i nauczycieli postaw otwartych na świat oraz promowanie wielokulturowości i tolerancji, dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować projekt dotyczący tych zagadnień. Mamy również nadzieję, że przygotowane w trakcie projektu filmy, zdjęcia i materiały będą wykorzystywane zarówno przez młodzież, jak i nauczycieli, a planowane spotkania zainspirują nas wszystkich do kolejnych działań.